NÁŠ PRÍBEH

Tí, ktorých spája láska k športu, k volejbalu.

Už pred tridsiatimi rokmi sa zrodila myšlienka. Slovo dalo slovo, a tak sa pri Gymnáziu Bilíkova v bratislavskej Dúbravke zrodil školský športový klub Bilíkova so zameraním na volejbal. Samozrejme, cesta bola náročná, vytvoriť podmienky pre športujúcu mládež bolo, a je stále náročné, no napriek všetkým úskaliam a prekážkam sme krok po kroku vybudovali jeden z najúspešnejších dievčenských volejbalových klubov súčasnosti. 

— Od založenia po súčasnosť —

Náš príbeh

     Od prvého školského roku založenia Gymnázia Bilíkova 24 - 1975/76 sa vďaka aktivitám a úsiliu učiteľov telesnej výchovy podarilo každý rok otvárať triedu s rozšíreným vyučovaním telesnej výchovy. Do týchto tried boli prijímaní žiaci z celého Slovenska. Naši učitelia pracovali so žiakmi s mimoriadnym nasadením, čomu potom zodpovedali aj výsledky ich práce - žiaci i žiačky našej školy boli niekoľkonásobnými majstrami SSR i ČSSR vo svojich kategóriách a ich trofeje sú dodnes významnými artefaktmi histórie školy. Žiaľ, po 11 rokoch existencie týchto tried sme museli, z rôznych dôvodov pristúpiť k ich ukončeniu. 

     Prvý zlom nastal roku 1991, kedy učitelia telesnej výchovy, s podporou vedenia školy, založili Školský športový klub, ktorý čoskoro nadviazal na volejbalovú tradíciu. Od roku 1995 bol klub oficiálne profilovaný ako volejbalový mládežnícky športový klub, a krok po kroku zvyšoval volejbalové povedomie v Dúbravke a okolitých mestských častiach. Prvými trénermi boli Ľudmila Zapletalová, ktorá prišla s družstvom junioriek zo zanikajúceho úspešného klubu Tatran Devín a Peter Čavojský, ktorý začal prípravku so sedemdesiatimi dievčatami vo veku okolo desať rokov. Postupne sa vo farbách ŠŠK Bilíkova vystriedali ďalšie trénerky a tréneri, z ktorých mnohí sú známi aj prácou v reprezentačných družstvách. Od založenia klubu ubehlo už zopár rokov, najvýraznejšie klubové úspechy sa dosiahli v období nového milénia. 

     Predzvesťou budúcich úspechov bolo tretie miesto žiačok na majstrovstvách Slovenska v roku 2002. Potom nasledovalo niekoľko titulov v tejto vekovej kategórii, ale aj v kadetskej a juniorskej. V sezóne 2006/07 sme zaznamenali veľký úspech, keď sme sa prebojovali na majstrovstvá Slovenska v žiackej, kadetskej aj juniorskej kategórii. V sezóne 2007/08 sme úspech vylepšili lebo žiačky a kadetky sa stali majsterkami Slovenska a juniorky skončili tretie. V sezóne 2008/09 žiačky aj kadetky obhájili majstrovský titul a juniorky skončili druhé za Sláviou UK. Ďalší mimoriadny úspech sme zaznamenali v sezóne 2011/12. Spolupráca s VK Doprastav, ktorá sa datovala od roku 2005 a rozhodne bola pre klub prínosom, sa prejavila aj vo výsledkoch. Odchovankyne ŠŠK: Barbora Koseková, Jaroslava Pencová, Michaela Abrhámová, Karin Palgutová boli členky víťazného družstva VK Doprastav v extralige žien. Vo finále zdolali Sláviu Ekonomickú univerzitu 3:2 na zápasy. Trénerkou bola Dr. Eva Koseková. (v sezóne 2012/13 sa stala trénerkou roka.). Družstvo junioriek, štartujúce v 1. lige pod názvom DPS Bilíkova, skončilo na M-SR Slovenska na prvom mieste pred Sláviou UK Dráčik, kadetky skončili prvé bez straty setu a žiačky (po 5 sezónach s titulom), skončili druhé za Novým Mestom nad Váhom. Projekt, v ktorom sa dva samostatné športové kluby - VK Doprastav so svojim extraligovým družstvom žien a ŠŠK Bilíkova s družstvami umiestňujúcimi sa na popredných priečkach na MS Slovenska vo všetkých mládežníckych vekových kategóriách spojili je príkladom dobrej a obojstranne výhodnej spolupráce. Zadosťučinenie a dôkazom dobrej práce s mládežou bolo, že sme v sezóne 2011/12 dostali štatút Centra talentovanej mládeže (CTM), čo znamenalo ekonomické zlepšenie pre ďalšiu prácu. Po dvoch rokoch, SVF prehodnotila našu prácu a priznala nám štatút CTM na ďalšie dva roky, do roku 2015. V sezóne 2013/14 sme spoluprácu s VK Doprastav ukončili, VK Doprastav zanikol. No nasledujúcu sezónu 2014/15 sme uzavreli dohodu o spolupráci s VŠK Paneurópa Bratislava, ktorej sme v závere súťaže pomohli dohrať ju so cťou vzhľadom na ich finančné problémy a odchod starších hráčok. V sezóne 2015/16 sme boli farmárskym družstvom COP Nitra a aj táto spolupráca mala obojstranný úžitok, najmä pre reprezentantky, ktoré čakali ME junioriek. Od roku 2016/17 sme sa rozhodli spolupracovať s extraligovým družstvom VTC Pezinok a táto spolupráca pokračuje aj v nasledujúcej sezóne 2017/2018. 

ŠŠK Gymnázium Bilíkova Bratislava, Bilíkova 24, Bratislava - Dúbravka 844 19 
...
made by 
PK & Co, photos by © Viera Erteltová, Slávka Boldocká
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky